Očkování

 

 


Od ledna 2018 mají chlapci i dívky  ve 13 letech hrazeno pojišťovnou očkování Gardasil/dříve Silgard/ proti HPV /rakovina dělož. čípku,řitního otvoru a genit. bradavicím/

V současné době je to Gardasil a Gardasil 9.Gardasil je plně hrazený pojišťovnou,za Gardasil 9 se doplácí 1800Kč,je nutné se dopředu objednat při zájmu o tuto nejnovější vakcínu.U obou vakcín očkujeme u dětí mezi 13.a 14.rokem 2 dávky s odstupem 6 měsíců.

Další nepovinná očkování :

Rotaviry:


Rotavirové gastroenteritidy ( průjmová onemocnění často provázená zvracením a horečkami) je možné preventivně omezit díky novým očkovacím látkám. V případě zájmu lze použít pro všechny děti, ale pouze nejpozději do 5 měsíců, kdy je potřebné podat celé schéma této očkovací látky. Očkování je možné zahájit od 6. týdne u dětí, které nebyly očkované proti TBC ( u těchto dětí až od 9. týdne). Toto očkování se podává rovnou do úst dítěte bez nutnosti aplikace injekce. Jedná se o perorální očkovací látku, která se podle zvolené vakcíny aplikuje minimálně ve 2 dávkách v intervalu 1-2 měsíce.

Cena jedné dávky cca 1500 Kč

Meningokok:


Proti meningokokovým nákazám je možné očkovat s ohledem na riziko tohoto onemocnění jednak vakcínou proti meningokoku typu C, kde se první dávka doporučuje podat před nástupem dítěte do kolektivu. Přeočkování je vhodné provést za 7-10 let, tedy před obdobím, kdy výskyt tohoto onemocnění ve věkové kategorii 15-19 let opět stoupá. Nově je možné použít také kombinovanou očkovací látku proti meningokoku typu A, C, Y, W 135. Tato vakcína je zvlášť vhodná při cestách do zahraničí.

Cena jedné dávky vakcíny proti meningokoku typu C cca 700 Kč
Cena jedné dávky tetravakcíny cca 1400 Kč

 Hepatitida ( žloutenka) A:


V poslední době stoupá zájem o toto očkování. Populace našich předškolních dětí není proti této nemoci prakticky vůbec chráněná, poslední větší epidemie bylá v ČR v období 70. let . Před 2 lety se objevil opět zvýšený výskyt tohoto onemocnění. Ve větším riziku jsou především předškolní děti, zvlášť vhodné je doplnit toto očkování před nástupem do kolektivu, před plánovanou cestou s dítětem na zahraniční dovolenou. Vhodné období je od dvou let. Aplikují se dvě dávky v intervalu 6-12 měsíců, dále již není nutné přeočkovávat.

Cena jedné dávky cca 850 Kč

Plané neštovice:


Na trhu dostupná očkovací látka proti spalničkám, zarděnkám, příušnicím a planým neštovicím ( Priorix Tetra). Aplikují se dvě dávky místo povinného očkování pouze proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím, není tedy nutné dávat další injekce chceme-li dítě chránit i proti planým neštovicím. Dítě je tak chráněno již v době, kdy se s tímto onemocněním v dětském kolektivu může kdykoliv setkat. Dvoudávkové schéma proti planým neštovicím je dnes již doporučováno i pro samostatné očkování ( vakcína Varilrix).

Cena jedné dávky Priorix Tetra  cca 1600 Kč
Cena jedné dávky Varilrix cca 1400 Kč

Klíšťová encefalitida:


Očkování proti klíšťové encefalitidě je doporučováno zpravidla u dětí od 5-ti let, individuálně lze podat i dříve, ale výskyt tohoto onemocnění v nižších věkových kategoriích je minimální. Je nutné zvážit individuální epidemiologická rizika. Používané vakcíny se aplikují v základním 3- dávkovém schématu, první dvě dávky za měsíc, další do roka nejpozději. Nově se doporučuje přeočkovávat nejpozději do 5 let ( první přeočkování po 3 letech a každé další za 5 let).

Cena jedné dávky ( FSME-IMMUN, Encepur) cca 700 Kč

Chřipka:

 

Očkování je přednostně vhodné pro děti, které trpí závažnými chronickými onemocněními dýchacích cest, ledvin, srdce, cukrovkou. Očkování je možné preventivně nabídnout i zdravým dětem, za nejvhodnější období se považuje doba před výskytem tohoto onemocnění, což bývá zpravidla v podzimních měsících. Děti, které nebyly dosud očkované by měly dostat 2 dávky v intervalu cca 6-ti týdnů až 2 měsíců. Dvoudávkové schéma se doporučuje zpravidla do 9 let.

Cena jedné dávky cca 250 Kč

 

Pozn: ceny jsou uvedeny včetně aplikačních poplatků a jsou pouze orientační.