Průjem a jeho léčení

07.01.2018 15:15

Zejména v letním období dochází k průjmovým onemocněním, kterých se obáváme zejména u malých dětí. Pokud na začátku onemocnění trápí dítě vysoké teploty, může se jednat o bakteriální onemocnění (salmonelozu nebo campylobakteriázu). Pokud jsou jen zvýšené teploty, pak jde spíše o virové onemocnění, takzvané střevní chřipky.

Oba tyto typy průjmových onemocnění se léčí stejně: podáváním probiotik (Enterol, Biopron apod.) a dodávání dostatečného množství tekutin dětem ohroženým dehydratací. Nejlépe je střídat studený černý čaj s glukopurem a minerálky bez bublinek - a to po malých doušcích nebo lžičkách. U zvracejících dětí můžeme podat glukopur ve formě cukrovinek z hroznového cukru. Střevní virozy totiž často provází tzv. acetonemické zvracení. Aceton, vznikající odbouráváním tuků při hladovění dítěte, dráždí mozek k dalšímu zvracení  "z hladu". Pak vzniká začarovaný kruh, který nejlépe přerušíme glukopurem v jakékoliv formě. Důležitá je následná dieta bez tuku, mléka a masa. Zprvu jen piškoty, bílé rohlíky, jablečná přesnídávka nebo kompot z jablek, dušená mrkev, rýže, suché těstoviny, banán. Později bílý jogurt s banánem, žemlovka, rýže "na sladko" a pod. Pro malé děti lze zakoupit v lékárně rehydratační roztoky (ORS, Kulíšek apod.) Tyto obsahují minerály, mrkvovou šťávu a glukozu. U dětí zejména do 2 let jsou výborným pomocníkem při rehydrataci. Při teplotách přidáváme Nurofen nebo Paralen, při vysokých teplotách nad 39 ºC se nebojíme udělat zábal.

Dehydratované dítě má suché sliznice, lepí se mu jazyk, má propadlé (halonované oči) a pokud mu na bříšku uděláme řasu z kůže, tato se hůře vrací zpět. Této dehydrataci, kdy už je indikována hospitalizace a kapačky, musíme předcházet účinnou rehydratací studenou minerálkou po lžičkách a studeným černým čajem s glukopurem.

—————

Zpět